A kávéfőzőgépek történetében az igazi áttörést a nagynyomású gőz használatának kezdete jelentette. Ennek előfutára volt Angelo Moriondo 1884-ben bemutatott, gőzzel működő kávégépe, ami azonban nem lett sikeres.
A következő lépést Luigi Bezzera tette meg, amikor 1901-ben szabadalmaztatta a gőznyomásos kávégépet, de ezt is tovább kellett fejleszteni ahhoz, hogy igazán sikeres legyen.
Desiderio Pavoni volt az, aki Bezzera gépét tökéletesítette, és már sorozatban gyártott kávégépeket.
A mai presszógépek felé vezető út következő nagy lépése Achille Gaggiához kötődik. Az ő 1936-os szabadalma alapján a háború után, 1946-ban kezdte el gyártani a forradalminak tekinthető, rugós csapteleppel szerelt presszógépeket.
Ez a presszógép gőz nélküli rendszerrel működött. A köznyelv az így főzött kávét krémkávénak nevezi a magasabb, aranyértéknek nevezett 9 baros nyomás alatt az olaszosan pörkölt szemekből kicsapódik az olaj, amitől habos krémréteg keletkezik. Sokan ezt tartják az igazi íznek.
A harmadik kávés mérföldkő szintén Olaszországhoz kötődik: a Faema 1961-ben kihozta az E61 presszógép modellt, ami a rúgós csaptelepet kiváltva elektromos szivattyúval nyomta át a vizet a kávé elkészítésekor.
A berendezésbe egy melegvíz-keringetést is beépítettek, ami állandó hőmérsékleten tartotta a fejet. Mivel megbízható, szép kávégép volt, mára igazi kultusztárggyá vált. Az eredeti darabok komoly összegekért cseréltek gazdát, és az sem véletlen, hogy a cég ismét elkezdte gyártani ezt a legendát.
A Testszerviz Kulcs a tápanyagokhoz című könyvében további érdekességeket olvashatsz a kávéról, a teáról és sok minden másról, ami segítheti az egészséges étrended kialakítását.
Ehhez a könyvhöz a Testszerviz könyvespolcáról az Élet írta szakácskönyv illik a legjobban.
Ez a két könyv most kedvezményes csomagban is megrendelhető.
A teljes Kulcs könyvtár itt rendelhető meg!
A cikk címképe a wikipédia E-61 cikkéből származik.