Ki hinné, hogy a narancs és a citrom után a sokak által kedvelt grépfrútot, angolosan: grapefruitot, találó magyar neve szerint a citrancsot az 1750-es években fedezték fel, valószínűleg Barbadoson.
Igazából a citromhoz nem sok köze van, mert ez a gyümölcs a pomelo és a narancs hibridjeként alakult ki, bár az előbbihez áll közelebb.
A grépfrútnak magas a C-vitamin-tartalma és más vitaminok, értékes tápanyagok vannak benne, amiért kitűnően javítja az étvágyat, és gazdag antioxidánsokban.
Fanyar, kesernyés íze miatt a narancshoz képest nem annyira népszerű nyers gyümölcsként, inkább gyümölcssaláták, gyümölcskoktélok, frissen sajtolt gyümölcslékeverékek, limonádék, teák ízesítőjeként kedvelt.
Amikor a Kulcs a testhez és Kulcs a hormonokhoz című könyveim megjelenése után azon kezdtem el gondolkodni, hogy mi lehetne a következő Testszerviz könyv témája, a piacot járva tudatosult bennem, hogy milyen keveset tudunk az itt kapható tápanyagokban gazdag gyümölcsökről és zöldségekről, és milyen jó lenne egy jól használható kézikönyvet írni az egészséges ételekhez való élelmiszerekről, étel alapanyagokról.
Így született meg a Kulcs a tápanyagokhoz című könyv ötlete, amit az első tervezethez képest kibővítettem a könyv megírásakor is népszerű „Konyhafőnök” amatőr szakácsvetélkedő ihlette gasztronómiai felhanggal.
Így ebben a könyvemben a zöldségek, gyümölcsök, halak, húsok és tej, tejtermékek mellett még a konyhában használatos mindenféléről is írtam, a fűszerektől kezdve, az ételkészítésen (főzés, sütés, párolás stb.) keresztül egészen a tartósítási eljárásokig.
A Kulcs a tápanyagokhoz könyv tartalomjegyzéke itt elérhető, ha kíváncsi vagy mi mindenről van benne szó.