Bizonyos ételek, ízek utáni sóvárgás az egyik legnagyobb csapda, amibe belekerülhetünk, ha nem helyes az étrendünk. Ez a sóvárgás könnyen felesleges evéshez és ezáltal plusz kilókhoz vezet.
Ebben az esetben ugyanis, az étkezési szokásaink és az étrendünk nem jó hatással van az éhségérzetet szabályozó hormonokra.
Az éhségérzetért is felelős testtömeg-szabályozó rendszer összetett, magában foglalja az agyat, a gyomrot, a beleket és az agy működését is.
A gyomorban a ghrelin és a zsírsejtjeinkben a leptin nevű hormon termelődik.
A ghrelin az „éhes vagyok” hormon, ami azt jelzi nekünk, hogy ennünk kell.
A leptin a „jól vagyok lakva” hormon, ami azt jelzi, hogy nincs szükségünk ételre.
Ha jól működik ezeknek a hormonoknak a szabályozása, és a ghrelin és a leptin egyensúlyban van, akkor minden rendeben van az energiaegyensúly és az ideális testsúly fenntartása szempontjából.
E két hormonon kívül az ételek és az ízek utáni sóvárgásért még a dopamin és a szerotonin felelősek. Ezek azok, amik aktiválják az agyunk jutalom- és örömközpontját.
Leginkább a cukor-, és a finomított szénhidrátok iránti vágy kielégítése kapcsolódik ezekhez a központokhoz.
Ha benne vagyunk ebben a csapdában, akkor ezeket a központokat egy idő után túlpörgetjük, és a megelégedettségi küszöb emelkedik, azaz egyre több cukorra és finomított szénhidrátra lesz szükség, ugyanazon jóleső érzés, öröm vagy elégedettség eléréséhez.
Mi az, amit tenni tudunk a csapdából való kihutáshoz?
1.) Rendszeres étkezés
Ha beállítunk egy étkezési rutint, az a ghrelin termelődését csökkenti. Fontosan a napi háromszori étkezés betartása, de ha ez nem elég, akkor beiktathatunk szükség szerint uzsonnát is. Fontos, hogy este 8 után már ne együnk, ne nassoljunk.
Jó taktika még az is, hogy csak reggelire és ebédre eszünk tartalmasabb, szénhidrátokban dúsabb ételeket, és délután már nem. Ez különösen igaz a finomított szénhidrátokra, azaz süteményekre, pékárura.
Fontos a rendszeres étkezési napirend, amit megszokhat a szervezetünk.
Sokaknál a reggeli a kritikus étkezés, gyakran elmarad időhiány miatt. Erre van egy igazi Testszerviz megoldás!
2.) Elegendő alvás
Kevesen tudják, hogy az alvás minősége az éhségérzetünkre is hatással van. A 6 óránál kevesebb éjszakai alvás növeli a ghrelin (éhség) és csökkenti a leptin (jóllakottság) hormon szintjét.
A jó hormonszintekhez az elegendő idejű alvásra, ami mindenképpen több mint 6 óra. Általános szabály, a legalább 7-8 órányi alvás, amire érdemes törekednünk.
Az Alvásjavító csomag segíthet abban, hogy jól és pihentetően aludj!
3. Fehérjedús reggeli
A sok fehérjét tartalmazó reggelivel védekezhetünk a leginkább a magas ghrelin szint ellen, azaz ez csökkenti legjobban az éhségérzetet. Ezen kívül még az is fontos, hogy legyen elég zsír/olaj az ételben. Ehhez nem kell, hogy „tocsogjon a zsírban”, de a zsírszegény étkezés nem ad elég étkezési energiát, amit a szervezetünk főleg cukorból próbál pótolni, ami további sóvárgást indít be a cukrok és édességek iránt.
A fehérje mellé legyen sok zöld színű saláta, nyers vagy nem péppé főzött, párolt zöldség. Ehetünk magasabb olajtartalmú magvakat is, például diót, mandulát, áztatás után. Ez jó megoldás a főétkezések között is egy kis kemény sajttal kiegészítve, ha nincs bajunk a tejtermékekkel.
További információ a sóvárgások kezelésére megtalálható a
Kulcs a zsírégetéshez című könyvemben.
A Kulcs könyveim nagyon sok hasznos információt tartalmaz a hormonokról és a testünk működéséről, amit minden sikeres életmódváltónak tudnia kell.
A Kulcs könyvcsomagok többféle összetételben megrendelhetők a Vitalissimo webáruházban. A könyvcsomagokhoz kiválóan kapcsolódik az Élet írta szakácskönyv is, ha még nem lenne ott a könyvespolcodon.