Kétségtelen tény, hogy Petőfi Sándor az 1848. március 15-i események egyik kulcsszereplője volt.
Az is a forradalmi hagyomány része, hogy a lánglelkű költő az akkor alig egy éve elkészült Nemzeti Múzeum lépcsőjéről szavalta el a Nemzeti Dalt.
Olvasd tovább a cikkünket!
A Komlókert káposztája
Az már kevésbé köztudott, hogy a szóbeszéd szerint a székelygulyás keresztapja is Petőfi volt, míg magát az ételt Székely József vármegyei főlevéltáros alkotta meg.
Mindezt így írja le Piros Christa: Híres emberek, híres receptek című könyvében:
„A vármegye háza melletti Gránátos, ma Városház utcában volt a Komlókert nevű vendéglő, ahová Petőfi Sándor és a vármegyei főlevéltáros, Székely József is szívesen átjárt. Petőfi elsősorban kedvencéért, a házias túrós csuszáért.
1846-ban egy napon késő délután tért be ide a főlevéltáros, de már alig akadt néhány fogás.
A vendég kérésére így a kocsmáros összekeverte a konyhán még megtalálható savanyúkáposzta-főzeléket és a sertéspörköltet. A vendégnek ízlett az új fogás, és ennek tanúja volt az épp ott tartózkodó költő is. Legközelebb ő is ezt kért magának, immáron székelygulyásnak nevezve az ételt.”
Bár a székelygulyás így nem erdélyi étel, de igen tápláló, mert az egyik fő összetevője, a savanyú káposzta, nagyon jót tesz az egészségünknek.
Fodroskel – a káposzták királya
A kisázsiai eredetű káposztaféléket a Római Birodalom idejében a vándorló kelták hozták magukkal Európa nyugati része felé.
A fodroskel itt mindenhol meghonosodott, és a középkorig kedvelt zöldségnövény volt.
A későbbiek során a nemesítés figyelme inkább a fej közepén levő puhább levelekre irányult, és így létrejött a tömött fejet képező káposzta, és a legtöbb területen méltatlanul háttérbe szorítva a leveles kelt.
Pedig a fodroskel remek forrása az olyan fontos tápanyagoknak, mint az A-, C-, E-, K- és B6-vitamin, növényi fehérjék és az élelmi rostok. Olyan ásványi anyagokkal lát el minket, mint a kálium, a kalcium, a mangán, a vas és réz.
S végül, de nem utolsósorban ki kell térnünk kéntartalmú hatóanyagaira is, amelyek serkentik a szervezet méregtelenítő folyamatait, és segítenek egyes daganatos betegségek (mell-, petefészek-, tüdő-, prosztatarák) megelőzésében is, mert segítik a túl magas ösztrogénszint megszelídítését.
Gondoskodj a szükséges napi multivitaminjaidról is!
Ahhoz a Testszerviz fodroskel jól segítse az egészségedet, az is szükséges, hogy ne legyen vitaminhiányod, illetve meglegyen minden fontos ásványi anyag és nyomelem is a szervezetedben.
Már korábban írtunk arról, hogy ma már miért kell a rendszeres vitaminpótlás. Ezt a cikket ide kattintva olvashatod el!
Így ma már nem kérdés, hogyha valaki valóban tenni akar az egészségéért, akkor nem csupán a bélflórát támogató termékekre gondol, hanem a multivitaminokra is.
A Vitalissimo webáruház kínálatában éppen ezért szerepelnek a folyékony multivitamin- és kollagéntermékek is!
Kulcs a tápanyagokhoz könyv
A Kulcs a tápanyagokhoz című könyv külön fejezetben foglalkozik a szuperélelmiszerekkel, amelyek között ott van a fodroskel is.
A könyvben minden hétköznapi ételalapanyagról megtudhatjuk, hogy mennyi és milyen tápanyagot várhatunk tőle, és a belőlük készült ételek hogyan hatnak ránk.
A könyv foglalkozik a főzési eljárásokkal is, és ismerteti az ételek tartósításához, hűtve tárolásához szükséges tudnivalókat is.
A Kulcs a tápanyagokhoz könyv sok más mellett a következő kérdésekre adja meg a válaszokat:
- Melyek a fő ételösszetevők, és azok hogyan hatnak ránk?
- Milyen vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek fontosak nekünk és miért?
- Mik azok a fitotápanyagok?
- Miért fontosak az antioxidánsok?
- Milyen egy teljes értékű étel?
- Mit kell tudni az egyes élelmiszercsoportokról?
- Milyen érdekességek vannak az erős paprikával, a kávéval, a teákkal kapcsolatban?
- Milyen egy igazi energiaital?
- Hogyan fő, sül meg egy étel? Milyen folyamatok játszódnak le eközben? Ezeknek mi lesz a következménye?
- Melyik a leginkább tápanyagkímélőbb főzési eljárás?
- Milyen különböző étrendek vannak a világban?
- Mi a jellemzője az egyes népek konyháinak? Milyen fűszereket használhatunk, hogy az étel arab, indiai, karibi, közel-keleti, mexikói, szecsuáni vagy thai jellegű legyen?