A következő részlet a Kulcs a zsírégetéshez című Testszerviz Kulcs könyvből való:
„A hasunkban velünk élő sok milliárd parányi élőlényekből álló közösség nagyban meghatározza azt, hogy milyen a beleink egészsége és mennyire jó a tápanyagok felszívódása.
Ebben a részben néhány, sajnos gyakori bélbetegségről lesz szó, amikhez hozzákapcsolhatók bizonyos baktériumtörzsek is. Ezekre a baktériumtörzsekre a tudományos nevükkel hivatkozok. Ezeknek az elnevezéseknek nincs különösebb gyakorlati jelentősége, mégis fontosnak tartom, hogy írjak ezekről a sokakat érintő problémákról.
Ezek a bélproblémák mind azzal vannak összefüggésben, hogy az érintett személy étrendjére és életmódjára jellemző a mai cukorkultúra, ami lehetetlenné teszi a zsírégetést és az egészséges testsúlykontrollt.
Éppen ezért ilyen esetekben mindenféleképpen először ezeken az állapotokon kell segíteni lépésről-lépésre, lehetőleg egy étrendi és életmódbeli változtatásokra nyitott orvos közreműködésével.
A gyulladásos bélbetegségek és a bélflóra
Azoknál az embereknél, akik fogékonyak a gyulladásos bélbetegségekre, jellemző a gyomor-bélrendszer baktériumainak felborult egyensúlya.
Az erre a betegségcsoportra használt IBD[1] mozaikszóval két betegséget jelölünk: a fekélyes vastagbél-gyulladás (latinul: colitis ulcerosa) és a vékonybelet érintő Crohn-betegség.
A vastagbél-gyulladás általában a vastagbél- és a végbél-nyálkahártya felületi rétegeit, és jellegzetesen az érintett bélszakasz összefüggő területeit érinti.
Ez egy jellemző különbség a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa között, mivel a Crohn-betegségben a bélszakasz bármely területén foltokban is kialakulhat az érintett bélszakaszba mélyen behatoló gyulladás.
A vastagbél-gyulladás tünetei nagymértékben függenek a gyulladás súlyosságától és helyétől.
Nem egyedül az IBD esetében változik meg a bélflóra Bacteroidetes, Proteobacteria és Firmicutes baktériumtörzs aránya, azonban ennek a változatossága kisebb a betegeknél, mint az egészséges személyeknél.
A táplálkozás módosítja a bélflórát: a Crohn-betegségben szenvedő serdülőknél sok fehérjét, antioxidánst és gyulladáscsökkentő zsírsavat tartalmazó étrenddel, illetve tápszerrel sikerült a bélflóra egyensúlyát annyira helyreállítani, hogy csökkentek a kellemetlen tünetek.”
[1] IBD – Ez a következő angol kifejezés rövidítése: „inflammatory bowel disease”, ami magyarul: gyulladásos bélbetegséget jelent.
Olvasd tovább a bélflóránk egészségével kapcsolatos tudnivalókat a Kulcs a zsírégetéshez című könyvben!
Ez a könyv a tartós zsírégetéshez szükséges tudnivalók kincsestára. Megtalálható benne minden olyan fontos információ, ami ahhoz kell, hogy ne legyen többé gondod a testsúlyoddal.