Az utóbbi néhány cikkemben a téli zöldségekről volt szó, mint például a brokkoliról, vagy a cékláról és további téli társaikról. Amikor télen, hideg időben fázunk, akkor jól esik egy forró tea, de itt mégsem a teázás örömeiről írok, hanem egy másik, forrón fogyasztható, átmelegítő ételünkről, a hús- vagy csontlevesről.
Míg egy teázás lényege a jóleső meleg, a hús- vagy a csontleves fogyasztásakor az átmelegítő hatás mellett ez a leves rengeteg tápanyaggal is ellát bennünket.
Nem véletlen, hogy a konyhában az ilyen leveseket alapleveknek nevezik, hiszen más ételek készítésekor kiváló alapnak számítanak. Egy jó rizottóhoz is alaplé kell, és alapleveket használunk különböző mártások, szószokhoz vagy krémlevesekhez is.
Mivel a klasszikus alaplé főleg csontokból vagy csontos húsokból készül, ezért itt most erről írok, és nem a kizárólag zöldségekből készülőről.
Miért?
Mert a csontokból főzött leveseknek jelentős a kollagéntartalma, ami egy nagyon fontos fehérje. Ugyanezt a fehérjét tartalmazza a kocsonya is, ami egy „megszilárdult” alaplé, mindenféle finomsággal együtt.
A fűszerekkel ízesített, hosszú ideig főzött csontlevest akár orvos is felírhatná, mert olyan bőrsimító, bélnyugtató, gyulladáscsökkentő, immunrendszert támogató étel, aminek nincs párja.
A csontleves tele van olyan hasznos anyagokkal, amik újult erőt adnak a májunknak, bélrendszerünknek, izmainknak, bőrünknek, hajunknak és csontjainknak.
Az alaplé titka, hogy a csontos, porcos, ínas, bőrös részeket lassan főzzük, hosszú órákon át.
Az ilyen leves minél tovább fő, annál több lesz benne az értékes tápanyag. Ezek közül elsőként említhetjük a kollagént, ami egy zselés, kocsonyás hatású fehérje. Ez simítja ki a bőrünket, ez vonja be és védi a beleinket. Minél tovább fő a levesünk, annál könnyebben lesz emészthetővé a benne levő kollagén.
A kollagén, a kötőszövetek, a bőr és a csontok legfontosabb fehérjéje.
Ez az, ami regenerálja a vékonybél bolyhait és segíti a tápanyagok felszívódását.
A csontleves a kollagénen kívül még ellát bennünket kalciummal, foszforral, magnéziummal, cinkkel, szelénnel is.
Jótékony ereje a benne levő fehérje építőelemeknek, azaz aminosavaknak köszönhető (pl. glicin, glutamin, alanin, arginin, prolin). Ezek fontosak a bélrendszer egészségének megőrzésében, hozzájárulhatnak a stabil vércukorszinthez, ezek építik fel az izmokat, a csontokat, az ízületeket, és őrzik meg a bőrünk fiatalosságát.
A csontleves alapanyagokat szolgáltat a hialuronsav termelődésnek, ami az ízületeinket tápanyagokkal ellátó és a kopástól védő ízületi folyadék fő alkotóeleme.
Ezért alapléből egyszerre sokat érdemes főzni, nagy fazékban vagy lassan főző készülékben. A főzés után át kell szűrni és ki adagokba is ki lehet adagolni, akár le is lehet fagyasztani magát a tápláló levet.
Nem véletlen, hogy az alapléről is írok a többi tápanyaggal együtt
a Kulcs a tápanyagokhoz című könyvemben.
Ez a könyv nagyon hasznos kiegészítő kötet az Élet írta szakácskönyvünkhöz,
ami a méltán nagyszerű Testszerviz „alakformáló” receptgyűjtemény.
Ez a két könyv most csomagban nagy kedvezménnyel is elérhető.
Ha már ott van a polcodon az Élet írta szakácskönyv,
akkor egészítsd ki a Testszerviz Tudástáradat a többi Kulcs a könyvvel.
A Kulcs könyvek közül sokféle csomagkedvezménnyel válogathatsz itt.
A nagyon hasznos Testszerviz könyvek mellett a Vitalissimo webáruházban sokféle egészséges termék közül is válogathatsz!
Ne feledd, ha most 30 000,- Ft felett rendelsz,
akkor ingyenes a kiszállítás a GLS futárszolgálattal!