Az egészséges bélflóránk megőrzése, vagy a már felbomlott baktérium-egyensúly helyreállítása létfontosságú az egészségünk szempontjából.
Itt van 10 hatékony javaslat, amit bárki megfogadhat a tartós egészségéért!
Bélflóránk sokszínűsége
Ma már köztudott, hogy az emésztőrendszerünkben parányi élőlények sokasága él velünk. Ezt a sok-sok alapvetően jóindulatú lakót bélflórának, bélbaktériumoknak vagy újabban mikrobiomnak nevezzük.
Az egészség megőrzésében és a szervezet egyensúlyának megtartásában fontos szerepe van ennek a bélflórának. A jó összetételű bélflóra az alábbi területeken támogatja az életünket: védelmet biztosít az idegen kórokozókkal szemben, az immunrendszerünket állandó készenléti szinten tartja, szabályozza a bélfal nyálkahártyáját alkotó sejtek osztódását, fejlődését, a vastagbélbe került maradék tápanyagokat hasznosítja. Ennek során úgynevezett rövid szénláncú zsírsavakat termel, amellyel a bélhámsejtek táplálkoznak.
Milyen hatások ronthatják el a bélflóránk jó működését?
- Antibiotikum kezelés.
- Egyoldalú, helytelen táplálkozás, azaz finomított szénhidrátok (cukrok és gyorsan felszívódó keményítők) bevitele, kevés zöldség és túl kevés folyadék fogyasztása.
- Környezetszennyezés során a szervezetbe került méreganyagok, azaz a táplálékkal bejutó tartósítószerek, a termelés során használt növényvédő szerek maradványai.
- Különféle fertőzések, amiket kórokozó baktériumok, vírusok okoznak (gyomor-bélhurut).
- A gyomor- és bélrendszerben a bélmozgás lelassulása, ami székrekedéssel, vaktasakok képződésével jár a vastagbélben. Ekkor nagyon lassan halad a béltartalom a vékonybélben, illetve a vastagbélben.
Ekkor különböző emésztési zavarok, puffadás, hasmenés, hasfájás jelentkezhet, valamint kialakulhat az irritábilis bél szindróma (IBS). Ekkor romlik a szervezet ellenálló képessége, és a sérült bélfalon keresztül átjuthatnak a vérkeringésbe a még megemésztetlen táplálék apró részei, illetve a béltartalomban levő különféle méreganyagok is.
Irritábilis bél szindróma
Az irritábilis bél szindróma vagy röviden IBS az emésztőrendszer olyan zavara, amely olyan hosszú ideje fennálló, tartós panaszokkal jár, mint amilyen a hasfájás, a rendszertelen székelés, sok esetben hasmenés, székrekedés vagy felváltva, illetve puffadás.
Az IBS semmilyen kóros szervi elváltozással nem jár, ám a panaszok hónapokon, éveken vagy akár egy életen keresztül megnehezíthetik az életet.
Ez az állapot nem fertőző, nem növeli a bélrák kockázatát, de a kellemetlen tünetek nagyon rontják az érintett személy életminőségét.
Az irritábilis bél szindróma tünetei többnyire 20 és 30 éves kor között jelentkeznek először. Egy nagyon gyakori tünetegyüttesről van szó, ami nőknél hozzávetőleg kétszer olyan gyakran fordul elő, mint férfiaknál.
Minden második páciens hasfájásra, hasmenésre és szorulásra panaszkodik, és ha elmegy orvoshoz, az orvos semmilyen szervi okot nem talál.
Az orvosi vizsgálatok nem terjednek ki a bélflóra baktériumtörzseinek a vizsgálatára. Ilyen vizsgálatot csak magánorvosi rendelésen keresztül lehet kérni, eléggé borsos áron.
A bélflóráról és azt IBS-ről részletesen a Kulcs az immunrendszerhez című könyvben olvashatsz! Rendeld meg a könyvet erre a linkre kattintva!
10 jótanács a bélflóra állapotának javítására
1. Táplálkozz változatosan!
A táplálkozásunk sokat befolyásolja a bélflóránkat. Törekedj arra, hogy étrendedben legyen sok nyers, vagy gyengén párolt, sütött zöldség, friss gyümölcs, azaz különféle rostok. Ezek táplálják a jó baktériumokat a belekben.
2. Kerüld a feldolgozott élelmiszereket!
Az előre csomagolt, feldolgozott élelmiszerek gyakran tartalmaznak adalékanyagokat és cukrokat, amelyek károsíthatják a bélflórát. Próbálj meg inkább természetes, friss élelmiszereket fogyasztani.
A feldolgozott élelmiszerek általában egészségtelen zsírokkal vagy olajokkal, sok cukrokkal, adalékanyagokkal és mesterséges ízesítőkkel vannak tele, amelyek károsítják a szervezetet és növelik a krónikus betegségek, mint például a szívbetegség és cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
3. Fogyassz probiotikumokat!
A probiotikumok segíthetik a hasznos baktériumok szaporodását és támogathatják a bélrendszer egészségét.
Ilyen termék a BioTic élőflórás étrend-kiegészítő csepp, amely 10-féle baktériumtörzset tartalmaz.
A probiotikumok segíthetik az emésztést, a tápanyagok felszívódását, támogatják az immunrendszer működését és szabályozzák az anyagcserét. A probiotikumok hozzájárulhatnak a gyulladásos bélbetegségek, a székrekedés és a hasmenés enyhítésében.
4. Fogyassz fermentált ételeket!
A joghurt, a kefir, a savanyú káposzta, a kovászos uborka és a kimchi olyan ételek, amelyekben természetes módon jelen vannak a hasznos baktériumok. Ezek segíthetnek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában és helyreállításában.
5. Javítsd a stressztűrő képességedet!
A krónikus stressz károsítja a bélrendszer egészségét. Próbálj meg stresszcsökkentő módszereket alkalmazni, mint például a rendszeres torna vagy a séta a szabadban.
A stressz esetén segítségedre lehet a BioXan termék, amely egy természetes stresszoldó készítmény.
Tudj meg többet a stresszről és a stressz kezeléséről a Kulcs a stresszhez című könyvből! Rendeld meg itt a könyvet!
6. Mozogj rendszeresen!
A rendszeres testmozgás javíthatja a bélmozgást és serkentheti az emésztést. Az aktív életmód segít fenntartani a bélmozgást, serkenti a vérkeringést és javítja az emésztést.
Amikor testmozgást végzünk, az izmok összehúzódása segít a bélműködésben és elősegíti a béltartalom megfelelő sebességű áthaladását. Ez segít megelőzni a székrekedést. Emellett a testmozgás javítja a vérkeringést, ami azt jelenti, hogy több oxigén és tápanyag jut el a belekhez is.
A testmozgás segíthet csökkenteni a stresszt. A stressz hatására a bélmozgás lelassulhat, és növekedhet a gyulladás a belekben.
7. Igyál elég tiszta vizet!
A megfelelő hidratáltság segít fenntartani a bélrendszer megfelelő működését. Igyál rendszeresen, és a megivott víz mennyiségét igazítsd az nyári meleghez. kerüld a cukrozott üdítőket és az alkoholos italokat! Az alkoholmentes sör is cukros üdítő!
A kevés vízfogyasztás dehidratációhoz vezethet, ami negatív hatással lehet a bélrendszerre. A székrekedés és a nehézkes bélmozgás gyakoribbá válhat, mivel a vízhiány miatt a széklet keményebbé válik és nehezebben halad át a beleken. Emellett a bélflóra egyensúlya is felbomlik, mivel a megfelelő mennyiségű víz nélkül a baktériumoknak nincsenek meg az optimális életfeltételek.
8. Csak indokolt esetben vegyél be antibiotikumokat!
Csak az orvos által felírt antibiotikumokat szedd, és azokat is úgy, hogy kérj hozzájuk olyan probiotikumokat, amiket velük együtt szedhetsz! ilyen készítményeket tud ajánlani a gyógyszerész is, amikor kiváltod a gyógyszert!
9. Aludj eleget!
A túl kevés alvás károsan befolyásolja az immunrendszert és a bélrendszer egészségét is. Próbálj meg minden éjszaka 7-8 órát aludni, hogy megfelelően kipihend magad.
Ha nem alszol eleget, az immunrendszered gyengül, és csökkenhet a szervezeted védekezőképessége a fertőzésekkel és gyulladásokkal szemben. Ezért hajlamosabbá válhatsz az emésztési problémákra, például a gyomorégésre, a puffadásra és a székrekedésre.
10. Egyél elég vitamint és ásványi anyagot, még nyáron is!
A Vitalissimo egészségáruház kínálatában méltán népszerűek a svéd folyékony vitamin- és kollagén készítmények!
A tápanyagok hiánya aláássa az egészséget, és a rendszeres kollagénbevitel nem csak a bőrnek és az ízületeknek segít, hanem a bélfal egészségét is támogatja. Így ezekkel a termékekkel a szervezet egészét támogatod!