Ma már népbetegséggé váltak az emésztőrendszeri panaszok.
A helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, a vegyszerek, a stressz mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az emésztőrendszerünk már nem hatékony. Ahogy telik az idő, a helyzet egyre rosszabbodik… Van-e erre megoldás?
Emésztésünk egészsége a múlté
Ma már népbetegséggé váltak az emésztőrendszer megbetegedései.
Nem meglepő, hogy ebben nagy szerepe van a modern élelmiszeripar által előállított túlfeldogozott ételalapanyagokat, félkész- és készételeket felhasználó, „üres kalóriákban” bővelkedő étrendünknek, amiből kimaradnak az egészséges bélflórát létrehozó és fenntartó élelmi rostok és más fontos tápanyagok.
Így a tönkretett emésztésünkkel veszélybe sodort szervezetünket olyan táplálékkiegészítőkkel, vitaminforrásokkal kell segíteni, amik megkerülik ezt az egészségügyi problémát.
Ebben verhetetlenen az iható készítmények, amelyek gyorsan felszívódva pótolni tudják a modern életmód és étrend okozta hiányokat.
Természetesen ezekre a bélrendszeri problémákra is az egyik kiút az életmódváltás lesz a szükséges orvosi kezelés mellett, de ezek sikere is azon múlik, hogy az emésztőrendszer milyen gyorsan képes a regenerációra. Ez azonban hónapokig is eltarthat, és erre nincs idő.
A regenerációnak, az egészség visszanyerésének egyik fontos tényezője a vitamin- ásványi anyag és nyomelemhiány megszüntetésének a sürgőssége. Ezért is hatékony megoldásokra van szükségünk. Ezt csak a folyékony készítmények tudják nekünk nyújtani.
Az alábbiakban rámutatunk az okokra.
Tabletta vagy kapszula
A tabletták préseléssel előállított, meghatározott mennyiségű hatóanyagot tartalmazó adagolt szilárd készítmények. A tabletta – mint gyógyszerforma – kialakulása a 19. század közepére tehető, amikor feltalálták a tablettázógépet. A tabletták elődei a pilulák, pasztillák voltak. Ezeket az egyadagos gyógyszereket már régóta használták.
A tablettakészítés a ható- és segédanyagok kimérésével kezdődik, majd a meghatározott technológiai módszer szerint a préselés következik.
A kapszulák már nem olyan régiek, mint a tabletták. A kapszulák esetén is pontosan kimért egyszeri hatóadagokról van szó. Akkor előnyös a kapszula, ha a hatóanyag nagyon érzékeny, és a préselés során elbomlana. A kapszula védelmet biztosít a környezeti hatásokkal szemben, a tok véd a fénytől, a levegőtől és a nedvességtől is, így megnő az eltarthatósági idő.
A kapszulák töltete egy vagy több hatóanyagot tartalmaz, segédanyagokkal – pl. oldószerrel, vivőanyaggal, csúsztató anyaggal, szétesést elősegítő anyaggal – vagy segédanyagok nélkül.
A töltet lehet por, kisméretű granulátum, paszta, de lehet folyadék is.
Folyékony készítmények
Sokan nem szeretik a kapszulákat és tablettákat, mivel bevételük kellemetlenségekkel járhat. Ma már létezik a vitaminok és más hatóanyagok szervezetbe való bevitelének egy sokkal egyszerűbb módja is: ezek a folyékony készítmények.
A gyártás során ebben az esetben is garantálható a hatóanyagok adagolásának pontossága, oly módon, hogy csak egyetlen hordozóanyag van: a víz.
A zsírban oldódó értékes alkotórészeket, például a zsírban oldódó vitaminokat úgy készítik elő, hogy azok is jól hasznosuljanak az ilyen készítményekben. Vannak olyan eseteket is, például probiotikumok esetén, amikor bár a készítmény iható, a hatóanyag mikrokapszulázott, hiszen azt védeni kell például a gyomorsav ellen.
Felszívódás – hasznosulás
A szájon át szedhető vagy megiható készítmények esetén nyilvánvalóan felmerül a kérdés, hogy a hatóanyag hol és milyen hosszan szívódik fel.
Minden egyes készítmény kifejlesztésekor a gyártók figyelembe veszik azt, hogy a miként jusson a hatóanyag a szervezetbe. A felszívódás függ attól, hogy a készítmény ellenáll-e a gyomorsavnak, a vivőanyagok, a burkolat mennyire vízoldékony, mennyire tudjuk a hatóanyagokon kívüli segéd- és burkolóanyagokat megemészteni.
Minél kevesebb a hatóanyagot körülvevő vagy kísérő anyagok mennyisége, illetve ezek minél könnyebben emészthetők, a hatóanyagok annál gyorsabban szívódnak fel.
Vannak olyan készítmények is, ahol a hatóanyag mikrokapszulázott, ami fékezheti a felszívódást, de ebben az esetben ez a gyártó szándéka. Így egy ún. „retard”, azaz késleltető hatást érnek el, hogy a hatóanyag lassan, elnyújtva szívódjon fel. Ilyen például „retard C-vitamin” készítmény.
Egy termék hatóanyagának a felszívódása folyékony halmazállapot esetén már a gyomorban elkezdődhet és a vékonybélben folytatódik, ahol az már a gyomorhoz közeli részen be is fejeződik.
Tabletták vagy kapszulák esetén a gyomorban általában nem történik semmi, a felszívódás jóval lassabb már a vékonybélben. A vékonybél 5-7 méter hosszú bélszakaszunk a gyomor és vastagbél között. Itt találhatók a bélbolyhok, melyeknek elsődleges feladatuk a megemésztett ételből származó tápanyagok felszívása.
A feszívódás körülményei
Van még egy nagyon fontos szempont, amit a gyógyszerek és a táplálékkiegészítők felszívódásánál és hasznosulásánál figyelembe kell vennünk. Ilyen a készítményt használó személy emésztésének a minősége.
Akinek ugyanis emésztési problémái vannak, például gyakran van hasmenése, akkor nála könnyen előfordul, hogy a bevett kapszula még azelőtt távozik a bélcsatornából, hogy annak értékes tartalma fel tudna szívódni.
A másik, már sokkal általánosabb probléma, amikor a vékonybélben levő bélbolyhok egészsége sérült a gyorsan felszívódó szénhidrátokban gazdag, sok glutént tartalmazó étrend miatt. Ilyenkor egy teljesen más környezetbe jut be a hatóanyag, aminek hasznosulását nemcsak a készítmény formája befolyásolja, hanem az illető egészségi állapota is.
A folyékony készítmények előnyei
Amikor az a célunk, hogy az értékes hatóanyagok felszívódása és hasznosulása a legjobb és leghatékonyabb legyen és ne függjön a fogyasztó emésztőrendszerének az egészségi állapotától, akkor a folyékony forma előnye vitathatatlan.
És ha a gyártó a hatóanyagot meg akarja védeni a gyomorsav ellen, akkor arra a modern mikrokapszulázási technológia lehetőséget biztosít iható késztmény esetén is.
A folyékony készítmények felszívódása már a gyomorban elkezdődhet, és mire a megivott adag lekerül a vékonybélbe, az már fel is szívódott, illetve a maradék a vékonybél gyomor felé eső részén már a vérkeringésbe került.
Így a készítmény értékes hatóanyagai, vitaminjai, ásványi anyagai és nyomelemei gyorsan eljutnak a vérkeringésen keresztül a szervezet minden sejtjéhez.
Testszerviz Vitalissimo megoldások
A Testszerviz Vitalissimo webáruház kínálatában nem véletlenül annyira népszerűek a svéd folyékony termékek, amelyek pontosan a cikkben leírt problémák ellenére képesek a hatékony, jól hasznosuló tápanyaghiány kezelésre.
Gondoskodás a bélflóránkról
A bélflóra helyreállításának bajnoka a NaturTanya® kiváló, vegán Bélradír Plusz terméke, amely 3-féle vízoldékony prebiotikus rostforrást, valamint standardizált orvosi citromfű kivonatot tartalmaz folyékony formában a bélrendszer egészségének helyreállítására és az emésztés támogatására, valamint az étkezések utáni vércukorszint–kontroll érdekében.