A multivitaminok sajátossága, hogy sokféle értékes összetevő van bennük, ami miatt segítségül hívhatjuk őket sokféle probléma, hiányállapot esetén.
Ebben a cikkünkben a bioaktív összetevőket vesszük sorra az acai berrytől a zöld teáig. Ezek előnyeit a közismert hagymafélék példáján keresztül mutatjuk be a cikkben.
Olvasd tovább a cikket, izgalmas összetevők egy palackba zárva!
Hagymát, hagymával
Vöröshagyma nélkül elképzelhetetlen a magyar konyha. Ha pörköltről vagy szó, vagy csak egyszerű tojásrántottát sütünk, a dinsztelt hagymával készült jobban ízlik, nem véletlenül.
A hagyma ősrégi konyhai alapanyag, amely a főtt és sült ételeink egyik legkedveltebb ízesítője, így akár fűszernek is tekinthető, bár a disztelés után észrevétlenné válik néhány egész fejnyi is az elkészült ételben.
Mi minden van a hagymában?
A hagyma iIllóolajokat, B- és C-vitaminból 30 mg-ot, illetve 100 grammot tartalmaz, sőt jóféle rost, pektin is van benn. A csípős ízét és illatát egy a kéntartalmú alliin nevű vegyület adja. Ez minden sejtjében megtalálható, és amikor a hagymát felvágjuk, a sejtfalak sérülnek, és az alliináz enzim reagál az alliinnal. Az emiatt keletkező anyagok irritálják a szemünket és könnyezést okoznak.
A hagyma a népi gyógyászatban gyógyhatású szerként bélféregűzésre, vizelethajtásra, étvágygerjesztésre, megfázásos tünetek és köhögés enyhítésére, illetve vércukor csökkentésére is használják. Az ilyen célú felhasználása tapasztalati úton alakult ki.
Sokféle hagyma van. Nálunk és az egész világon is híres a makói vöröshagyma, mely kellemes aromát ad, és a kevésbé csípős íze miatt kedvelt.
A lila hagyma a király
Nem is gondolnánk, hogy milyen sokféle tápanyagot, antioxidánst tartalmaz ez a hagymaféle. Még baktérium- és vírusölő hatású illóolajokban is gazdag, ezért jól alkalmazható fertőzés, influenza, sőt, mi több, gyulladással járó betegség esetén is.
A lila hagyma nagyon jó ízfokozó, és a benne levő anyagok miatt kiválóan használható, ha a göndör fürtjeinket szeretnénk megszelídíteni, vagy a száraz bőrünket hidratálni. Ennek megfelelően ezt a szépségelixírként is számon tartott zöldséget a kozmetikai ipar, valamint a gyógyszergyártás is alapanyagként használja.
A lila hagyma bizonyítottan hasznos az egészséges szívműködés megőrzésében. Ezt a tulajdonságát a benne levő flavonoidoknak köszönheti. Ezek a vegyületek adják a színét is. Ezek a vegyületek javítják a szívműködést. Elősegítheti a vérrögök kialakulásának megakadályozását, ezzel pedig csökkenhet a szívroham vagy az agyvérzés kockázata.
A lila hagyma segíti a gyulladások csökkentését is a szervezetben. Nagyon jó öregedésgátló, rendszeres fogyasztása csökkentheti a ráncokat, sötét bőrfoltokat, és mivel hidratál, csökkenti a bőrszárazságot is. A lila hagyma nagy mennyiségben tartalmazza a kvercetin nevű vegyületet, ami szintén egy flavonoid, ezért lassítja a sejtek öregedését.
Bioaktív koncentrátum a svéd folyékony multivitaminokban
A Vitalissimo webáruház első számú slágere a Swedish Nutra folyékony termékcsalád.
Szinte minden svéd termékünkben van valamilyen koncentrált zöldség- és gyümölcskeverék, ami nem csupán különféle hasznos vegyületek összessége, hanem biológiailag aktív, értékes összetevő, ahogy az a természetben előfordul. A természetben előforduló ilyen anyagokat mutatta be a hagymafélékről szóló fenti rész.
A svéd multivitaminok szupertápanyag-forrásai
Acai bogyó
Az acai bogyó a dél-amerikai esőerdőkben őshonos acai pálma gyümölcse. Az acai bogyó kiváló antioxidánsforrás, és erősíti szervezetünk védekezőképességét. Az acai bogyó a benne található sok kalcium miatt a csontoknak is jót tesz, segíti az izmokat, védi a szív és az idegrendszer egészségét. A benne található antociánok gyulladáscsökkentő hatásúak.
Acerola cseresznye
Az acerola cseresznye (brazil cseresznye, barbadosi cseresznye) a Dél- és Közép-Amerikában élő acerola fa gyümölcse. Az acerolának kimagasló a C-vitamin tartalma. A C-vitaminon kívül az acerolában több mint 150 más értékes anyag van. Így – hogy csak a legismertebbeket említsük – van benne A-vitamin, B1-, B2-, B3-, B5- és B9-vitaminok, valamint magnézium, kálium, kalcium, cink, réz, foszfor és vas.
Az acerola csökkenti a gyulladások és a szabad gyökök okozta károsodásokat, védi a szívet és az agyat, támogatja a bőr és a szem egészségét, javítja az emésztést.
Aloe vera levél
Az aloe vera leveleiben rejlő gélt évszázadok óta alkalmazzák mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban. Az aloe verában közel 200-féle jótékony hatású anyagot találtak, többek között vitaminokat (A-, C- és E-vitamint), antioxidáns vegyületeket, ásványi anyagokat, aminosavakat, enzimeket.
Az aloe vera ezeknek az értékes anyagoknak köszönhetően fokozza az inzulinérzékenységet, és segíti a normál vércukorszint megtartását. Az aloe vera gyulladáscsökkentő hatású is, és segíti a sebgyógyulást, valamint emésztést segítő anyagokat tartalmaz.
Ázsiai ginzeng gyökér
Az ázsiai ginzenget a hagyományos kínai gyógyászatban már több ezer éve ismerik. Kínában és Koreában őshonos.
Az ázsiai ginzenget a hagyományos kínai orvoslás leggyakrabban gyengeség, étvágytalanság, szexuális problémák kezelésére, a fizikai és mentális teljesítmény fokozására, valamint az öregedéssel járó panaszok enyhítésére használja.
A ginzeng olyan hatóanyagokat is tartalmaz, amelyek serkentik a vírusok és baktériumok elpusztítása hivatott speciális immunsejtek termelődését.
Brokkoli
A brokkoli a vadkáposzta egy termesztett változata. A brokkoli közeli rokonai közé tartozik a karfiol, a fejes káposzta, a bimbós kel és a karalábé. A brokkoli sokféle vitamint tartalmaz, leginkább béta-karotint, folsavat (B9-vitamint) és aszkorbinsavat (C-vitamint). Jelentős a tiamin (B1-vitamin), riboflavin (B2-vitamin), niacin (B3-vitamin), kalcium, és vastartalma is.
A brokkoli kiváló antioxidáns-forrás is, így segít megszabadítani a szervezetet a szabadgyökök egészségkárosító hatásától.
Cékla
A cékla sokféle értékes tápanyagot tartalmaz. Nagyszerű rost-, folsav- (B9-vitamin), mangán-, kálium-, vas- és C-vitaminforrás.
A cékla csökkentheti a magas vérnyomást. A cékla az alfa-liponsav nevű antioxidánst tartalmazza. Ez az értékes anyag segíthet csökkenteni a vércukorszintet és növelheti a sejtek inzulinérzékenységét.
A céklában van béta-alanin nevű aminosav, ami csökkentheti a szervezetben fellépő gyulladásokat.
Fekete áfonya
A fekete áfonyában sok kalcium, kálium, nátrium, foszfor és vas van. Nagyon sok benne a C-vitamin. Ennek is köszönhető, hogy erős antioxidáns hatású. és segíti a gyulladások, érbetegségek megelőzését.
A fekete áfonya a szemre is kiváló, csökkenti a szürkehályog kialakulásának a kockázatát, támogatja a szívműködést, fertőtlenítő és baktériumölő hatása révén a húgyúti fertőzések kiegészítő kezelésében is segítségünkre lehet.
A fekete áfonya hatékonyan segít az influenza, a megfázás, illetve az allergiák tüneteinek enyhítésében is.
Ginkgo Biloba
A ginkgo biloba a világ egyik legérdekesebb fája, akár 1000 évig is elélhet. A fa magyar neve páfrányfenyő. A fa levelében levő értékes anyagok hatására az agy több tápanyagot és oxigént képes felvenni.
A ginkgo biloba az agyserkentő hatása miatt javítja a memóriát, és arra is használják, hogy növelje a vérkeringés hatékonyságát az egész szervezetben. A ginkgo biloba növeli a sejtek oxigénfelvevő képességét, és értágító hatású, ezért hatékonyan kezelhető vele a visszér- tágulat is.
A ginkgo biloba antioxidáns összetevői megkötik a káros szabad gyököket, védik a sejteket.
Goji bogyó
A goji bogyó az ázsiai ginzenghez hasonlóan a kínai orvoslásban ismert értékes gyümölcs.
Magas C-vitamin-tartalma miatt remek immunerősítő, valamint a benne lévő értékes anyagok nemcsak vízben, hanem zsírban is oldódnak, így sokkal hatékonyabban fejtik ki hatásukat a szervezetben.
A goji bogyó magas karotin-tartalmának, az A-vitamin növényi előanyagának köszönhetően jó hatású a látásra, csökkenti a vakfoltokat, valamint az időskori látásromlást is csökkentheti. Jótékony hatást gyakorol a szív-és érrendszerre is, segíthet beállítani a vér koleszterinszintjét.
Gránátalma
A gránátalma sokféle, szervezetünk egészséges működéséhez fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ezek között található a C-vitamin, a K-vitamin és E-vitamin, valamint a kálium és a magnézium.
A gránátalma magas antioxidáns tartalma miatt lassítja az öregedési folyamatokat.
A gránátalmában olyan hatóanyagok is vannak, melyek védik a májat és a vesét a méreganyagoktól, sőt a korábbi károsodások regenerálásához, kijavításához is hozzájárulnak.
Lucerna
A lucerna gazdag tápanyagokban és növényi bioaktív hatóanyagokban. Magas a K-vitamin tartalma, és sok más tápanyag is megtalálható benne, mint például C-vitamin, B1-, B2- és B9-vitamin, valamint magnézium, mangán és réz.
Az lucerna magas fitoösztrogén-tartalmú növény, mely vegyületekről azt kell tudni, hogy hasonlóak az ösztrogén hormonhoz. Ez azt jelenti, hogy a szervezetben ugyanolyan hatásokat okozhatnak, mint az ösztrogén hormon. Ez segíthet a menopauzával járó tünetek enyhítésében.
A nemkívánatos ösztrogénhatások mérséklését segíti a már részletezett brokkoliban (és más káposztafélékben) levő olyan hatóanyagok, amik segítik a túl sok ösztrogén lebontását.
Málna
A rózsafélék családjába tartozó málna vitamin és ásványianyag-tartalma kiemelkedő.
Van benne C-vitamin, B1- és B2-vitamin és béta-karotin is, amiből a szervezetünk A-vitamint tud előállítani. A málnában van kalcium, kálium, magnézium és vas.
A málnában vannak flavonoidok is, amik a C-vitaminhoz hasonlóan antioxidánst hatásúak.
Mandarin bioflavonoidok
A bioflavonoidok olyan anyagok, melyek a zöldségekben és gyümölcsökben találhatók meg, és erőteljes antioxidáns hatásuk van, azaz semlegesítik a szervezetünkben természetes módon keletkező szabad gyököket. A szabad-gyökök olyan anyag-alkotórészek, amelyek károsíthatják a sejtjeinket, illetve a sejtekben keletkező enzimeket és más fehérjéket.
A szabad-gyökök hatását a vas rozsdásodásához hasonlíthatjuk. Úgy is mondhatjuk, hogy az antioxidánsok segítenek abban, hogy ne „rozsdásodjanak el” a sejtjeink. Ilyen antioxidánsok a flavonoidok és a C-vitamin is.
A bioflavonoidok természetes anyagként járulnak hozzá a testi és szellemi egészség megőrzéséhez.
Paradicsomból likopin
A likopin az úgynevezett karotinoidok családjába tartozó festékanyag, ami sok növényben, gyümölcsben, bogyóban előfordul. A paradicsom mellett sok van belőle a görögdinnyében és a csipkebogyóban.
A likopin is antioxidáns, tehát rá is igaz, amit a bioflavonoidok esetén, az imént olvasható volt.
A likopin antioxidáns hatásával csökkenti a szervezet idő előtti öregedését. A bőrre ható likopin védelmet nyújt a Nap káros sugárzásai ellen, így fontos a bőr idő előtti öregedésének megelőzése szempontjából is.
Spirulina alga
A spirulina egy algafajta, amely nagy mennyiségben tartalmaz fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat és más jótékony, például gyulladáscsökkentő hatású anyagokat.
A spirulinában található vegyületek jótékonyan hatnak az immunrendszerünkre, és segítenek megelőzni a leggyakoribb fertőző betegségeket.
A spirulina magas béta-karotin tartalma vetekszik a sárgarépáéval. A szervezetünk ebből az anyagból tud A-vitamint előállítani. Az A-vitamin fontos a jó látáshoz. A spirulinában levő zeaxanthin is védi a szemünket.
Szőlőmag
Míg a szőlőmag régebben jelentéktelen élelmiszeripari hulladéknak számított, mára már kutatásokkal igazolták, hogy nagyon értékes bioaktív anyagokban gazdag. A szőlőmagból készült őrlemény, olaj és kivonat rendszeres fogyasztása jelentősen növeli a vérben fellelhető antioxidánsok mennyiségét.
A szőlőmagból készült kivonat jótékony hatásait 1936-ban Dr. Szentgyörgyi Albert írta le először.
A szőlőmag bioaktív hatóanyagai: bioflavonoidok, klorofill (a levelek zöld festékanyaga), polifenolok (pl. resveratrol). Tartalmaz még A-, C-, E-vitamint és B-vitaminokat is.
Tőzegáfonya
A tőzegáfonya gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban. Kiváló C-vitamin- és mangánforrás.
A tőzegáfonya az egyik leghatékonyabb természetes segítség felfázás esetén. A húgyúti fertőzések elsősorban a nőket érintik és általában bakteriális fertőzés okozza őket.
A tőzegáfonya legfőbb jótékony hatása abban rejlik, hogy kedvezőtlen környezetet teremt a kórokozók számára, ezáltal pedig csökkenti a fertőzések kialakulásának esélyét.
A tőzegáfonya segíthet többek között a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is, csökkenti a vércukor- és koleszterinszintet, védi a gyomrot, sőt abban is segíthet, hogy a fogaink sokáig egészségesek maradhassanak.
Zöld tea
A zöld tea ez az egyik legkevésbé feldolgozott teafajta. Ennek köszönhetően ebben van a legtöbb polifenol nevezetű antioxidáns. Ennek számos jótékony hatását kutatások is bizonyítják, így a zöld tea többek között védi a szívet, segít megelőzni a mell-, a vastagbél- és a prosztatarákot, továbbá antikbakteriális hatása is van.
Az antioxidáns hatású polifenolon kívül a zöld tea további hatóanyagai a C-, B1- és B2-vitamin, kalcium, kálium, foszfát, magnézium, réz, cink és nikkel.
Ezekre a vitaminokra és ásványi anyagokra, nyomelemekre az egész szervezetünknek szüksége van.
Összegezve az eddigieket. Mivel ezekben a termékekben minden fontos szuperzöld és szupergyümölcs tápanyagforrás benne van, minden olyan hatásra lehet számítani, amit az egyes szuperzöldek és bogyós gyümölcsök fogyasztásával elérhetünk. Nem kell kihagyni egyiket sem, és egyik jótékony hatásáról sem kell lemondanunk!
Ez a bioaktív összetevőcsalád az alábbi multivitamin mindegyikében megtalálható:
WOMAN folyékony multivitamin nőknek
WOMAN 50+ folyékony multivitamin 50 feletti nőknek
MAN folyékony multivitamin férfiaknak
MAN 50+ folyékony multivitamin 50 feletti férfiaknak
ULTRA+ multivitamin készítmény
MEGA SPORT multivitamin készítmény
Te is élj a svéd folyékony multivitaminok nyújtotta szupertápanyag-előnyökkel!
Kulcs a tápanyagokhoz Testszerviz könyv
A Kulcs a tápanyagokhoz című könyvben részletes leírást találsz a szupertápanyagokról, és azokról az antioxidánsokról is, amiket a hagymafélék, vagy éppen a svéd folyékony multivitaminok bioaktív összetevői tartalmaznak.
Ezeken kívül a Kulcs a tápanyagokhoz könyv a következő kérdésekre is megadja a részletes válaszokat:
– Melyek a fő ételösszetevők, és azok hogyan hatnak ránk?
– Milyen vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek fontosak nekünk és miért?
– Mik azok a fitotápanyagok?
– Miért fontosak az antioxidánsok?
– Milyen egy teljes értékű étel?
– Mit kell tudni az egyes élelmiszercsoportokról?
– Milyen érdekességek vannak az erős paprikával, a kávéval, a teákkal kapcsolatban?
– Milyen egy igazi energiaital?
– Hogyan fő, sül meg egy étel? Milyen folyamatok játszódnak le eközben? Ezeknek mi lesz a következménye?
– Melyik a leginkább tápanyagkímélőbb főzési eljárás?