Amikor a kávéra gondolunk, leginkább a koffein és a jellegzetes presszókávéíz jelenik meg a fejünkben. Ritkán gondolunk a kávéra gyümölcsként, pedig a kávé valójában egy gyümölcs magja, ami sokkal több ízanyagot tartalmaz, mint azok az ízek, amiket a kávézás során érzünk.
Ahogy azt a Kulcs a tápanyagokhoz című könyvben is leírtuk, kétféle nagy kávécsalád van: az arabika és a robuszta.
Az arabika kávé ovális alakú és nagyobb szemekből áll, míg a robuszta ennél kisebb és inkább körkörös alakú.
Az arabika további jellemzői: nagyobb odafigyelést igényel a termesztése, kisebb a terméshozama, érzékeny az időjárásra és a kártevőkre.
Kevesebb koffeint tartalmaz, mint a robuszta. Az arabika előnyei, hogy magasabb minőségű, sokféle íz és aroma jellemzi, amik között gyümölcsös, magvas, édes ízjegyek is megtalálhatók. Összességében a belőle készülő kávé lágyabb és összetettebb ízvilágú, mint a másik kávécsaládból készülő főzetek.
A robuszta bár egyszerűbb ízvilágú, de testesebb italt ad, magasabb koffeintartalma miatt „jobban ott van”. Sokkal könnyebb, olcsóbb termeszteni, ellenálló a kártevőkkel szemben és a terméshozama is nagyobb, mint az arabikáé.
A világ legnagyobb arabika termesztő országai: Brazília, Kolumbia és Etiópia, míg a robuszta világelsője Vietnám, ezt követi Brazília és Indonézia.
Tudj meg többet a különféle italokról, és élelmiszerekről
a Kulcs a tápanyagokhoz című Testszerviz könyvből!