1948-as megalakulásakor az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) az egészséget a következőképpen határozta meg:
„Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jóllét állapota, és nem csupán a betegség hiánya”.
Ez az alapmeghatározást később részterületekre bontották, mint
- biológiai egészség: ez a szervezetünk megfelelő működése,
- lelki egészség: ide tartozik a személyes világnézetünk, magatartásbeli alapelveink, illetve a tudat nyugalmának és az önmagunkkal szembeni békének a jele,
- mentális egészség: ez a tiszta és következetes gondolkodásra való képesség,
- emocionális egészség: ami az érzések felismerésének, illetve azok megfelelő kifejezésének a képessége,
- szociális egészség: másokkal való kapcsolatok kialakításának a képessége.
Úgy gondolom, hogy az egészségi állapotot a fentieken kívül az egyén hatékonyságával, annak mértékével is meg lehetne határozni.
Az egészség ez alapján egy olyan állapot, ami megmutatja az egyén hatékonyságát abban, ahogy hozzá tud járulni annak a közösségnek a jólétéhez, amihez tartozik.
Ez azt is jelenti, hogy a testi-lelki-mentális állapota miatt nincs a körülötte levőkre utalva olyan mértékig, hogy több támogatást igényel a többiektől, mint amennyire ő képes mások életéhez hozzájárulni.
Az egészség jelentésének ezzel a kibővítésével előtérbe kerül az a tény is, hogy egyikünk sem képes egymagában élni, és az életünk csak az embertársainkkal való kapcsolatainkban, azok minőségében és a közös boldogulás eredményességében képzelhető el.
Ahhoz, hogy megnöveljük a saját hatékonyságunkat, szükségünk van a megfelelő testi-lelki állapotunkra is, nem elég a szaktudásunk vagy a hozzáértésünk.
Ehhez adnak használható tudást a már korábban megjelent Testszerviz Kulcs könyvek, illetve ezt a tudástárt teszi most teljesebbé az új, Kulcs a zsírégetéshez című könyv.