Ennyire nehéz lenne, mint ahogy a címképen látszik? Talán mégsem… 🙂
Az alábbiakban a Kulcs a zsírégetéshez című könyvből következik egy rövid részlet:
Barna és fehér (sárga) zsírszövet
Testünk fő raktározó zsírszövete a fehér zsírszövet. Ezt sárga zsírszövetnek is hívják.
Az ilyen zsírszövetet alkotó sejtek gömbölyű vagy tojásdad alakúak, egymáshoz illeszkedve mikroszkópon át sokszögletűeknek látszanak. Szinte a teljes térfogatukat egyetlen nagy zsírcsepp tölti ki. Ezeket a zsírsejteket hajszálerek szövik körül, és gyakran csoportokba, lebenyekbe rendeződnek.
A barna zsírszövetekben az előbb leírt fehér zsírsejtnél kisebb méretű, szögletes sejtek vannak, amikben több kis zsírcsepp látható.
A barna zsírszövetekben nagyon energiatermelő egység[1] van, ezért ezek a sejtek képesek sok zsírt elégetni. A barna zsírszövetek vérellátása sokkal gazdagabb, a fehér zsírszövetekénél, ami összefügg a zsírégető feladatukkal, hiszen a zsírégetéshez sok oxigénre van szükség, és a zsírégetéskor keletkező szén-dioxidot is el kell vezetni, és a tüdőbe kell juttatni.
Ezeknek a sejteknek a feladata a testhőmérsékletünk állandó szinten tartása. Ez a zsírszövet akkor működik kályhaként, amikor fázunk és a didergés nem ad elég hőt.
Mivel a csecsemők és a kisgyermekek még nem képesek dideregni, és az ezzel járó gyors, apró izomhúzódásokkal hőt termelni, ezért az ő testükben sokkal több barna zsírszövet van, ami elősegíti a testhőmérséklet megfelelő szinten tartását.
Felnőttként már jóval kevesebb barna zsírszövetünk van. De elő lehet állítani olyan körülményeket, hogy tudatosan is növelni tudjuk a barna zsírszövetünk mennyiségét.
A barna zsírszövet felnőtteknél a nyak, a vállak, a karok és a lapocka környékén található meg. Sajnos nem mindenkinek van meg ezen a területeken ez ilyen típusú zsírszövet állománya. A jó hír az, hogy a fehér zsírsejtek is képesek átalakulni barnává, bár ehhez viszonylag hosszú idő, és megfelelő körülmények biztosítása szükséges.
A barna zsírszövet a „kályhaműködés” mellett olyan anyagot is termel a zsírégetés érdekében, ami serkenti a fehér zsírszövetekben tárolt zsír felhasználását is.
A barna zsír segítségével gyorsítható az anyagcsere is. Ha valaki a barna zsírszövetének köszönhetően napi 2–300 kalóriával többet képes elégetni, akkor ez pár héten belül már félkilós fogyást jelenthet számára.
[1] Ezeket a nagyon parányi, sejtjeinkben levő erőműveket mitokondriumoknak nevezzük.