Tudtad-e, hogy a hurka szavunk a disznó belére utal, amibe beletöltik? A húr szavunk eredeti jelentése bél. A disznóvágás ideje hagyományosan karácsony előtt vagy a januári hideg napokban történt. Ekkor a került megformálásra a húsvéti sonka, amit sóztak, füstöltek és húsvét tájára ért meg.
A szalonnát, a húst is sózással, füstöléssel tartósították. Egy részéből kolbászt készítettek, a gyorsan romló belsőségekből és a vérből hurkát készítettek.
A hurkának számos receptváltozata létezik ma is, leginkább véres-, rizses-, májas- és tüdős hurka változatokat készítenek. A színhúson kívüli fejhúst, pofahúst, májat, szívet, vesét, lépet, tüdőt, bőrkét, szalonnát, állati vért és húsnyesedéket is felhasználják a bélbe töltendő keverékhez.
Persze nem csak hurka készül így, hanem ilyen alapanyagokból készül a disznósajt is.
A hurkához főként háromféle tölteléket készítettek a böllérek (a disznóvágás szakemberei) a májas-, tüdős- és véreshurkához. A hurkából akár falvanként is számos helyi változat létezett. A különbségek a töltőmassza alapját képező kásafélékben és a fűszerezésben volt.
A megtöltött hurkákat vízben főzik (abálják), tartósításként, hiszen a belsőségek nagyon romlandók.
A hurkák frissen, a kihűlésük után is fogyaszthatók, és a teljes kihűlés, vagy 1-2 napi tárolást követően már süthetők. Nagyobb mennyiség készítésekor fel is füstölhetik vagy le is fagyaszthatják, így akár 6-12 hónapig is eltartható a készre süthető étel.
A kolbászokhoz a hurkákból is vannak nemzeti változatok, mint például Belgiumban és Franciaországban készített különféle kézműves hurkák.
Angol nyelvterületen white puddingnak, black puddingnak, néha blood puddingnak nevezik a hurkához hasonló, bélbe töltött ételt.
Disznósajt alakú tipikus skót hurkaféle a haggis, ami a skót nemzeti identitás egyik jelképének számít. A haggis hagyományos receptje szerint az apróra darabolt birka- vagy borjúbelsőségből (szív, tüdő, máj) faggyúval, hagymával, zabliszttel és fűszerekkel keveréket készítenek, amit juhbélbe vagy birkabendőbe töltenek, és az egészet a mi hurkánkhoz hasonlóan megfőzik.
A Testszerviz Kulcs a tápanyagokhoz című könyvében további érdekességeket olvashatsz a különféle élelmiszer alapanyagokról, ételkészítési, főzési eljárásokról és az egészséges receptekben felhasználható alapanyagokról és más élelmiszerekről, fűszerekről, ami segíti az egészséges étrended kialakítását.
A Kulcs a tápanyagokhoz könyv tartalomjegyzéke itt elérhető,
ha kíváncsi vagy mi mindenről van benne szó.