A következő anekdota ismert [1] Robert Koch német orvosról és biológusról, aki 1884-ben közölte, hogy a kolerát egy pálca alakú baktérium (bacilus) okozza. Egy szkeptikus kollégája, Max Josef von Pettenkofer annyira hitetlenkedett ezen, hogy lenyelt egy fiolányi bacilust, hogy bebizonyítsa Koch tévedését.
Pettenkofer nem lett beteg, több mint valószínű, hogy már átesett a kolerán, ezért védettséget szerzett a betegség ellen.
A fenti történethez kapcsolódva azt nem hangoztatják, hogy két egyetemi hallgató is ivott a kolerakivonatból, és mindketten megbetegedtek.
Ez az esemény késleltette a betegségeket okozó kórokozóelmélet tudományos elfogadását, bár a is igaz, hogy annak idején nem igazán számított, hogy mi okozza a kolerát vagy sok más betegséget, hiszen akkoriban nem volt semmiféle gyógymód rá.
Ma már széles közben elfogadott a Robert Koch (1843. december 11. – 1910. május 27.) kórokozó elmélete. Ennek egy mérföldköve volt, amikor Koch 1905-ben a tuberkulózis kórokozójának felfedezéséért orvostudományi Nobel-díjat kapott. (A tuberkulózis vagy gümőkór, tbc egy tüdőt megtámadó baktériumfertőzés.)
Ma már sokat tudunk a kórokozókról és arról, hogy hogyan terjednek a fertőzések, és a legtöbb esetben az orvostudomány sokat tud tenni a gyógyulásért.
Mindemellett jó hat többet tudunk a saját immunrendszerünk működéséről és arról, miként tudjuk növelni annak hatékonyságát.
Ezért ajánlom figyelmedbe a Kulcs az immunrendszerhez című könyvünket.
A könyv szerint nagyon gyakran az immunrendszerünk támogatásának egyik elengedhetetlen feltétele az életmódváltás, aminek sikere érdekében jó, ha ismerjük szervezetünk működését, és tudjuk, hogy mit tehetünk a táplálkozás, az alvás vagy a testmozgással kapcsolatban.
A mai stresszes világunkban jó, ha többet tudunk a stresszről és arról, mit tehetünk a csökkentése érdekében.
Ebben segítenek a Testszerviz Kulcs könyvek!
[1] Az anekdota eredete: Bill Bryson A test című könyvének Mikróbák fejezete, III. rész.