Korábban az ovárium szindrómáról (PCOS) írtam és megígértem, hogy adok pár javaslatot, hogy segítselek. Előző írásomhoz kattints ide!
Tudod a PCOS-t gyakran csak akkor fedezik fel, amikor nem sikerül a gyerekvállalás, pedig korábban is vannak figyelmeztető jelek. Leggyakoribb tünetek közé tartoznak: rendszertelen menstruáció, ciszták megjelenése a petefészekben, zsíros, mitesszeres bőr, hajhullás, hasi elhízás. Fontos megjegyezni viszont, hogy a tünetek egyénenként változhatnak, sok PCOS-ben szenvedő hölgy kifejezetten vékony testalkatú.
Nézzük meg tehát mit lehetne mégis tenni ebben a helyzetben?
Elsősorban kövessük az endokrinológus és nőgyógyász szakorvos utasításait.
- Ezen kívül pedig ammenyiben csak lehetséges lenne, érdemes lenne elkerülni a cukrot és finomított szénhidrátokat, melyek a leginkább rontják a helyzetet.
- A cukrot a táplálkozásunkban helyettesíthetjük édesítőszerekkel, mint a stevia, eritrit és nyírfacukor(xilit).
- Próbáljuk meg mellőzni a búzalisztet és az abból készülő ételeket.
- Ha szükséges használjunk inkább mandula-, lenmag-, kókusz lisztet esetleg zablisztet. Ezeket felhasználva saját kenyeret, süteményeket is készíthetünk, de ételekben is használhatjuk sűrítésre vagy panírozhatunk is ezek segítségével.
- Sőt a tésztafélékről sem kell lemondani, ugyanis lehet már olyan száraztészta féléket találni, melyek nem búzalisztből készülnek. Kiváló alternatíva a kölestészta.
Nyilván jó lenne megtalálnia mindenkinek azt a fehérliszt helyettesítőt, mely leginkább ízlik a saját és akár a családja számára.
- Amennyiben mégis becsúszna egy kis cukor vagy liszt a napunkba, akkor próbáljuk azt inkább tízóraira időzíteni.
- Ami még sokat tud segíteni, ha találunk egy olyan mozgásformát, melyet szívesen gyakorlunk! A rendszeres mozgás ugyanis a hormonális problémákra nagyon jó hatással van.
Íme tehát ez lenne az út, melyen el lehetne indulni.
Tanácsolom, ha hasonló gonddal küszködsz, kezd el kipróbálni a javaslataim. Sokat segíthet!
Dr Suba Réka – belgyógyász rezidens
Valamint, amennyiben szeretnél még többet megtudni arról, mivel javíthatod a hormonháztartásod állapotát, jó segítség lehet számodra a Kulcs a hormonokhoz könyv. Innen tudod beszerezni!