Ki hinné, hogy van egy olyan zöldség, amit már az ősidőkben fogyasztott az ember Amerikában, de hozzánk csak a 20. században jutott el. Ez a zöldség a cukkini!
Olvasd tovább a cikkünket, és tudd meg, miért kell belőle többet megenned!
Amerikából érkezett hozzánk
Ma már jól ismert zöldség nálunk is a cukkini, bár kevesen tudják, hogy az Amerikában őshonos zöldséget az olaszok terjesztették el Európában, mivel ők voltak az elsők, aki nagy mennyiségben termesztették azt. Így már egyáltalán nem meglepő, hogy a neve is olaszosan cseng. A szavunk mögött az olasz zucchino (cukkini) < zucca (tök) szavak állnak.
A cukkini ugyanis a Cucurbita pepo tökfaj egyik változata.
A ma ismert cukkini őse a több mint 7000 évvel ezelőtt Mezo-Amerikában már termesztett tökfaj volt. Ezt a növényt először Charles Victor Naudin francia botanikus írta 1856-ban. Érdekesség, hogy a cukkini név olasz változata egy 1901-ben Milánóban megjelent könyvben fordul elő először.
Ezt a nálunk viszonylag új zöldséget többször nemesítették az Egyesült Államokban és Európában. Emiatt ma az egyik legelterjedtebb nyári (már nyáron is szüretelhető) tökféle zöldségünk.
Ez nem véletlen, hiszen a cukkini nagyon jó hatással van az egészségünkre, és további előnye, hogy sokféleképpen készíthető el belőle ennivaló a levestől a főételen át akár a desszertig.
Szuperzöldség rostokkal és tápanyagokkal
A cukkini nagyon népszerű az alakbarát étrendekben, hiszen alig van benne szénhidrát. 100 grammnyi zöldség mindössze 2,5 grammot tartalmaz. Viszont sok benne a víz és a rost. Ezért a cukkini önmagában alig emeli meg a vércukrot.
Ebben a zöldségben vannak B-vitaminok, van benne béta-karotin (A-vitamin) és C-vitamin. Az ásványi anyagok közül van benne kalcium, kálium és magnézium.
A fitotápanyagok közül sok benne a lutein és zeaxantin, ami nagyon jót tesz a látásnak.
A cukkini azok közé a zöldségek közé tartozik, amiket nem javasolt meghámozni, mert a héja tartalmazza a legtöbb tápanyagot.
Hogyan fogyaszd a cukkinit?
Mint már volt róla szó, a cukkini többféleképpen felhasználható, akár nyersen, akár főzve is elkészíthetjük, bár főzve-sütve könnyebben meg tudjuk emészteni, és több tápanyagot tudunk belőle hasznosítani. A cukkini elkészíthető salátának vagy töltve, párolva, sőt eltehető télre is savanyítva.
Jó tudni, hogy ha a nyers cukkininek enyhén kesernyés íze van, akkor az azt jelenti, hogy túl sok benne a cucurbitacin nevű vegyület, és ezért gyomorpanaszokat okozhat. Ilyenkor ne együk meg nyersen a zöldséget.
Sokféle cukkini receptet találhatsz a Vitalissimo egészségáruház ételrecept oldalain. Ahhoz, hogy csak a cukkinis receptek legyenek az oldalon a képernyőn a Vitalissimo Egészséges Receptek cím alatti részén levő szavak közül kattints a „cukkini” szóra.
Sok sikert az ételkészítéshez, és jó étvágyat az elkészült, kitűnő fogásokhoz!
Gondoskodj a szükséges napi multivitaminodról!
Ahhoz, hogy többet tegyünk az egészségünkért, nem elég az egészséges zöldségek, gyümölcsök rendszeres fogyasztása. Már korábban írtunk arról, hogy miért kell a rendszeres vitaminpótlás. Ezt a cikket ide kattintva olvashatod el!
Így ma már nem kérdés, hogyha valaki valóban tenni akar saját magáért, akkor a speciális svéd folyékony multivitaminok nélkülözhetetlenek lesznek számára.
A Vitalissimo webáruház kínálatában éppen ezért szerepelnek a kipróbált és már bizonyított folyékony multivitamin- és kollagéntermékek!
Ezekben nemcsak vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek vannak, hanem bioaktív összetevők, különféle aminosavak is az összetétel részei. Csupán egyetlen, könnyen bevehető adag biztosítja a napi szükségletet!
Kulcs az életmódváltáshoz új könyv
Az egészséges életmód kialakítása könnyű feladattá válik a Testszerviz 10 éves jubileumára hamarosan megjelenő Kulcs az életmódváltáshoz című könyvvel. Ez a könyv a „Testszerviz esszenciája” mottóval kerül az olvasók kezébe, és precíz összegzése mindazoknak a lelkes munkával elért eredményeknek, melyeket a Testszerviz közössége a 10 éves jubileum alkalmával megünnepelhet.
Legyél te is résztvevője ennek az ünnepnek és részese a sikereknek!
A cikk címképe: Matthias Böckel képe a Pixabay-en.